fbpx

Így teljesítsd sikeresen az Inktober-t!

Az október az évek alatt a rajzolás hónapjává vált. Ugyan az év bármely időszakában találhatunk rajzos kihívásokat, de ilyenkor láthatóan megugrik a számuk.

Tudtommal az egészet Jake Parker indította el az Inktoberrel, ami egy 31 szóból álló lista, minden napra egy szó – egy rajz. Ez a kihívás „a készségek fejlesztésére és a pozitív rajzolási szokások kialakítására összpontosít”. A kihívás eredetileg a tinta rajzok készítésére fókuszál, ahogy a „szabályok” is leírják, de természetesen más eszközzel is nekifoghatsz.

Ha nem szimpatikus ez a lista, válassz másikat! Ezer meg egy ilyen kihívást találsz ilyenkor. Vannak egyéni listák és olyanok amiket nagyobb csoportok hoztak létre, a lehetőségek száma nagyjából végtelen! Nem muszáj 31 rajzra elkötelezned magad, egyes listák rövidebbek!

A teljesség igénye nélkül néhány:

Ha időben (nem szeptember 25-én, ahogy én idén) eldöntötted, hogy szeretnél belevágni az Inktoberbe és kiválasztottál egy szimpatikus listát, az már fél siker, de van néhány dolog, ami még segíthet.

  • Tervezd meg a hónapod! Minden nap fogsz rajzolni? Esetleg előre dolgozol. Elkészíted a vázlatokat, de befejezni csak aznap fogod? Ha tudod a havi programod, egyszerűbb belesűríteni a rajzolást. Listát is az időd alapján érdemes választani!
  • Válaszd ki az eszközöket. Digitálisan rajzolnál, vagy épp ellenkezőleg? Esetleg többet is használnál? Érdemes előre kiválasztani, egyrészt mert nem azzal fog elmenni az időd, hogy akkor kitaláld, amikor a rajzokat készíted, másrészt be tudsz szerezni még néhány kiegészítőt, ha szükséges.
  • Olvasd végig a listát, majd találd ki, hogy mi alapján készíted el a rajzokat. Minden rajz lehet teljesen más, de lehet bennük valami közös, sőt akár egy képre is kerülhet minden szó. Csak rajtad áll!

Nekem ezek segítettek az évek alatt, az idei már az ötödik inktoberem. Eddig sikeresen elkészült mindegyik. Az idei még kérdéses, de haladjunk sorban:

Az elsőnél dupláztam, annyira előre készültem, hogy minden rajz elkészült még elseje előtt. Így aztán még aznap is készült egy-egy rajz. A rajzok minőségéről inkább nem nyilatkoznék, abban az évben kezdtem digitálisan rajzolni. Nem volt se tervem, se koncepcióm. Az egész egy nagy katyvasz lett, még listát se választottam, hanem 3-4 darabból összevagdostam…

Inktober 2020 - 24. Pendant
2020: 24. szó: Pendant

A második évben a stílust előre eldöntöttem, nagyjából, tartani nem sikerült, valószínűleg jobb is. Így is borzalmasak azok a rajzok, nem is értem, hogy gondolhattam, hogy jól néznek ki. Tervezés tekintetében feles volt, volt amit előre elkészítettem, de volt amit csak aznap.

A 2022es és 2023as inktobereknek elég szervezetten álltam neki. Az eredeti Inktober listát választottam mind a kétszer. Készültek előre vázlatok, volt koncepció, dolgoztam a rajzokon aznap is, a ’23as mindennap kikerült sztoriba, az egészet imádtam. Mind a két sorozat rajzait szeretem még most is.

Inktober 2022
Inktober 2023

Aztán eljött az idei év. Úgy voltam vele, hogy idén kihagyom, mert már unom. Aztán módosítottam a lányaim rajzolási stílusán (erről is tervezek posztot írni), majd találtam egy listát amihez passzolnak. Így elég lelkes lettem.

Mondanom se kell, hogy a tervezés felét rögtön buktam is. A vázlatoknak ugyan neki álltam, mert összetetteb rajzokat szeretnék, és nem lesz időm minden nap foglalkozni a kihívással, de kész rajzom még egy sincs.
Aztán elkövettem a második legnagyobb hibát is, nem olvastam át rendesen a listát és nem terveztem meg, hogy melyik szóra mit szeretnék, így belefutottam abba (khmm kétszer is) hogy egy vázlat, jobban illene egy másik szóhoz, vagy oda is nagyon hasonló dolgot tudnék rajzolni.

Így idén nagy valószínűséggel csak az Inktober felét tudom teljesíteni, de őszintén, azzal is nagyon elégedett leszek!

A lényeg igazából az, hogy bárhogy is csinálod a kihívást: élvezd! Ne helyezz extra stresszt magadra és ne ülj a rajz előtt este 11:55kor, hogy „ha 5 perc alatt befejezem és posztolom, akkor az még számít!”, ha nem fejeztél be egy rajzot, akkor befejezed később, sőt akkor sem történik semmi, ha egy rajz kimarad! Az egész lényege a fejlődés az alkotás öröme!!!

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Shopping Cart
Scroll to Top